جلوی کامپیوتر یا تلویزیون غذا نخورید

به گزارش وبلاگ سروری کیا، جالب است بدانید وقتی کسی با تماشای تلویزیون غذا می خورد، درکی از مقدار غذای مصرفی ندارد و چاقی می شود.

جلوی کامپیوتر یا تلویزیون غذا نخورید

به گزارش خبرنگار ، با توجه به اپیدمی ویروس کرونا و توصیه های قرنطینه خانگی، روز به روز به تعداد افرادی که عادت دارند در حین تماشای تلویزیون یا کار با کامپیوتر غذا بخورند، اضافه کرده می شود. بیشتر افراد هم نداشتن زمان را بهانه ای برای این عادت نادرست اعلام می کنند که اصلاً قابل قبول نیست.

کورش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت وگو با گفت: بیشتر بچه ها و افرادی که برای درمان چاقی به متخصصان تغذیه مراجعه می کنند، هنگام بیان شرح شرایط خود، به خوردن غذا مقابل تلویزیون و سیستم کامپیوتر اشاره می کنند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی بیان نمود: صرف نظر از دلایل علمی و تخصصی، می توان به آموزه های سنتی و دینی در خصوص آداب غذا خوردن اشاره کرد که حالت نشسته و با صبر و حوصله غذا خوردن از مهمترین این آداب است.

او در ادامه افزود: تحقیقات علمی ثابت کرده است افرادی که هنگام غذا خوردن تلویزیون نگاه می کنند، یا با گوشی همراه خود مشغول فعالیت هستند، به این دلیل که تمرکزی بر روی غذا خوردن خود ندارند حس سیر بودن را دیرتر متوجه می شوند و با غذا خوردن بیشتر دچار چاقی خواهند شد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی بیان نمود: از دیگر عوارض این کار علاوه بر چاقی، به این دلیل که افراد حس رضایتمندی ندارند بسیار زودتر احساس گرسنگی می کنند و به سمت غذا های فست فود یا اسنک ها می فرایند و به خاطر کالری یا شور بودن بالای این مواد سلامتی خود را به خطر می اندازند.

صمدپور بیان نمود: از دیگر عوارض این کار می توان به کاهش سوخت و ساز بدن اشاره کرد که این افراد هم در معرض چاقی قرار می گیرند؛ بنابراین در این روز های قرنطینه خانگی اگر می خواهید هم از سلامت تغذیه برخوردار باشید و هم دچار چاقی نشوید، هنگام غذا خوردن کاملاً تمرکز کنید و از انجام هر گونه فعالیت دیگر پرهیز کنید تا بتوانید از غذا خوردن خود لذت ببرید.

در روز های قرنطینه خانگی باید به این نکته توجه داشت هیچ کس در طول روز آنقدر مشغول و سرگرم نیست که نتواند نیم ساعت برای غذا خوردن وقت صرف کند؛ بنابراین کافی است در منزل، زمان مشخصی برای صرف غذا اختصاص دهید. اگر کارتان زیاد است این زمان را کوتاه کنید، ولی هرگز هنگام کار با کامپیوتر و تماشای تلویزیون غذا نخورید.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی افزود: همچنین کمبود خواب در ایام قرنطینه و تعطیلی، می تواند باعث افزایش وزن شما شود. زیرا کسانی که به اندازه کافی نمی خوابند، بیشتر گرسنه می شوند، کالری بیشتری دریافت می کنند و فعالیت کمتری انجام می دهند. عادت های خواب تان را اصلاح کنید و شب ها غذای پُرچرب نخورید.

نقش تغذیه سالم در پیشگیری از کرونا

با کم حوصلگی بچه ها و نوجوانان برای در خانه ماندن چه کنیم؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "جلوی کامپیوتر یا تلویزیون غذا نخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوی کامپیوتر یا تلویزیون غذا نخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید