کدام بیماری ها با فقر ویتامین دی ارتباط دارند؟

ویتامین دی یکی از ویتامین های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوان ها به وسیله کنترل تعادل کلسیم و فسفر یاری می نماید.

کدام بیماری ها با فقر ویتامین دی ارتباط دارند؟

به گزارش، برآورد می گردد که 40 تا 75 درصد از تمام بزرگسالان دچار کمبود ویتامین دی باشند. ویتامین دی از راه مصرف بعضی مواد غذایی یا قرار دریافت در معرض نور خورشید جذب بدن می گردد. احتیاج روزانه برای این ویتامین برای هر فرد بالغ 10 میکروگرم یا حداکثر 2000 واحد در روز است. در دوران کودکی و پیری این میزان بالاتر است.

افراد مبتلا به فقر ویتامین دی، 32 درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند. ویتامین دی به بهود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کنترل التهاب و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی یاری می نماید.

مطالعات صورت گرفته در اروپا و ایالات متحده ارتباط بین سطوح پایین ویتامین دی و میزان بالای ابتلا به بیماری های التهابی روده را نشان داده است. بیماری التهابی روده در جمعیتی که کمترین میزان نور خورشید را دریافت می نمایند، بیشتر است.

بزرگسالانی که در معرض کمبود ویتامین دی هستند، 53 درصد نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر زوال عقل قرار دارند.

یک مطالعه نشان داده کسانی که دچار فقر ویتامین دی هستند، دو برابر بیشتر در معرض آلبومینوری یا آلبومین بالا در ادرار قرار دارند. آلبومینوری از نشانه های اولیه آسیب کلیوی است.

ویتامین دی از آنجا که منجر به جذب کلسیم و فسفات از رژیم غذایی می گردد، به طور مستقیم با پوکی استخوان ارتباط دارد. کمبود این ویتامین منجر به درد های استخوانی و پوکی استخوان می گردد و خطر شکستگی های استخوانی را چند برابر می نماید.

مطالعات حاکی از آنند که قرار دریافت روزانه 20 دقیقه در معرض نور خورشید و یا استفاده از مکمل های ویتامین دی، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

اگرچه اختلال در نعوظ می تواند ناشی از دیابت و سرطان پروستات ایجاد گردد، ولی مطالعات جدید نشان داده اند که موارد شدید اختلال در نعوظ با سطوح بسیار پایین ویتامین دی رابطه مستقیم دارد.

منبع: آوای سلامت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کدام بیماری ها با فقر ویتامین دی ارتباط دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام بیماری ها با فقر ویتامین دی ارتباط دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید