راز مجسمه های سنگی عجیب در جزیره ایستر چیست؟

به گزارش وبلاگ سروری کیا، مجسمه های سنگی عجیب در جزیره ایستر واقع در شیلی ذهن دانشمندان را به خود مشغول نموده است که چه رازی در این سرهای بی بدن نهفته است؟

راز مجسمه های سنگی عجیب در جزیره ایستر چیست؟

مجسمه های بی بدن در جزیره ایستر

اگر چه از نظر جغرافیایی جزیره ایستر بخشی از کشور شیلی محسوب می شود اما در قلب اقیانوس آرام نهاده شده است. جزیره ایستر در شیلی یکی از دور افتاده ترین نقاط دنیا است و صرف نظر از مکان آن و یا شاید به دلیل مکان آن، یکی از پر رمز و راز ترین مکان های این کره خاکی است که جذابیت های بی شمارش باعث شده تا گردشگران زیادی به هر سختی ای که هست خودشان را به آن جا برسانند و این منطقه را از نزدیک ببینند.

این جزیره به خاطر سرهای بدون بدنش شناخته شده است، مجسمه های سنگی عجیبی که فقط یک سر غول پیکرند و بس! به این سرها، موآی (Moai) گفته می شود و سال های سال است که ذهن دانشمندان را به خود مشغول نموده است، آما آیا وقت آن نرسیده که پرده از این راز شگفت انگیز برداشته شود؟

راز سرهای بی بدن در جزیره ایستر

بومی های جزیره ایستر در شیلی به این منطقه راپا نوی (Rapa Nui) می گویند و در واقع ایستر، نامی انگلیسی است که در سال 1722 و بعد از پیدا شدن یک کشتی هلندی در آن به این جزیره داده شد. دانشمندان بر این باورند که قدمت این جزیره به سال 700 تا 1100 بعد از میلاد مسیح بر می شود و از سال 1600 بعد از میلاد مسیح، جمعیت این جزیره به 15000 نفر رسید.

زمانی که هلندی ها تمدن مردم جزیره ایستر در شیلی را دیدند، این جزیره به خاطر جمعیت بیش از حد و جنگل زدایی های غیر اصولی اش در ضعیت بد و رو به افتی قرار داشت با این حال این مجسمه های بدون سر اسرار آمیز همچنان مانند قبل پا برجا بودند و مانند معمایی حل نشده در ذهن ها باقی مانده بودند. متاسفانه گذشت زمان، شرایط آب و هوایی و جنگ های قبیله ای باعث شده تا این سرها دچار فرسایش شوند و روی زمین بیفتند اما 50 عدد از آن ها دوباره به همان حالت قبل در سر جای خود قرار داده شدند.

راز سرهای بی بدن در جزیره ایستر

امروزه جزیره ایستر در شیلی به یکی از مقصدهای گردشگری دیدنی، جذاب و فرهنگی این کشور تبدیل شده است و صنعت توریسم در آن روز به روز رو به رشد است. اما فقط نیمی از ساکنان آن از بومی های خود جزیره هستند با این حال هنوز هم که هنوز است فرهنگ های بومی وسنتی در آن حفظ شده است. در واقع مجسمه های موآی دلیل اصلی سفر به جزیره ایستر در شیلی هستند، مجسمه هایی که هنوز هم برای خیلی ها معما اند.

اگر چه همان طور که در ابتدا هم گفته شد، این مجسمه ها در یکی از دور دست ترین مکان های روی زمین نهاده شده اند اما ارزش رفتن و به جان خریدن مسافت طولانی را دارد. اگر بتوانید به کشور شیلی بروید، از آن جا و تاهیتی پروازهای منظمی وجود دارد که کارتان را راحت تر می نماید.

راز سرهای بی بدن در جزیره ایستر

راز سرهای بی بدن در جزیره ایستر

آب و هوای جزیره ایستر در شیلی

این جزیره آب و هوای شرجی و نیمه گرمسیری دارد و بنابراین در تمام طول سال باید منتظر هوایی گرم و معتدل باشید. البته از آن جا که محل قرار گیری جزیره در نیم کره جنوبی است، سردترین زمان سفر به این جزیره ها در زمستان و بین ماه های ژوئن تا آگوست است.

هیچ سفری به جزیره ایستر بدون دیدن مجسمه های موآی کامل نمی شود و چیزی که بیشتر از هر چیز دیگری باعث تعجب گردشگران می شود این موضوع است که این مجسمه های موآی را در همه جای جزیره می توان دید مثلا در ساحل آناکنا، ساحل زیبا و سفید شنی ایستر می توانید هفت عدد از این مجسمه ها را ببینید و اگر هم کمی بیشتر جستجو کنید می توایند تعداد بیشتری از موآی ها را ببینید اما بدون هیچ بحثی، بهترین مکان این جزیره برای دیدن این مجسمه های سر بدون بدن، Rano Raraku است که در آن می توانید 15 تا از این جسمه ها را در یک ردیف ببینید.

راز سرهای بی بدن در جزیره ایستر

یکی از مهم ترین منطقه های جزیره ایستر در شیلی همین Rano Raraku است که در واقع یک منطقه آتشفشانی حفاظت شده است که در زمان های گذشته مکانی مقدس بوده است و در مرکز آن دریاچه زیبایی وجود داشته است که حالا به صورت تالاب های کوچک کوچک در آمده است. کافی است در دهانه این تپه بایستید تا بتوانید چشم اندازی تماشایی از اقیانوس و این منطقه با هم داشته باشید.

راز سرهای بی بدن در جزیره ایستر

شهر اصلی جزیره ایستر در شیلی هانگا روآ Hanga Roa است که فرودگاه این جزیره هم در همان جا واقع شده است. در این شهر مردم زیادی زندگی می نمایند و هر گردشگری که به دیدن جزیره برود و بخواهد در آن اقامت کند هم به این شهر می رود. در کنار دیدن این مجسمه های عجیب اگر که دوست داشتید از شهر هم دیدن کنید، Museo Antropológico Sebastián Englert را حتما ببینید جایی که معرف خیلی خوبی از این جزیره و تاریخچه آن به گردشگران می نماید و در خصوص فرهنگ آن و این مجسمه های اسرار آمیز و اشیایی که به صورت دستی ساخته شده اند، اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار می دهد.

راز سرهای بی بدن در جزیره ایستر

کمی بیشتر از این جزیره بدانید

این جزیره از سال 1955 در فهرست میراث دنیای یونسکو نهاده شد و در حال حاضر حدود 6500 نفر جمعیت دارد. تا به حال محققان و دانشمندان زیادی روی مجسمه های این جزیره کار و تحقیق نموده اند و بر اساس تحقیقات آن ها، طول عظیمترین مجسمه موآی حدود 10 متر تخمین زده شده است اما تمام آن ها ابعاد عظیم و غول آسایی دارند. گفته می شود که قدیمی ها این مجسمه ها را برای حفاظت از منطقه شان ساخته و رو به دریا قرار داده اند و در تئوری های اولی که درباره آن ها داده شد، ردپایی از فرا زمینی ها و بیگانگان فضایی که آن ها را به این جا آورده اند در میان بود در صورتی که چنین نیست و تعیین شده که موآی ها فقط به اعتقاد و باور مردم و ساکنان قدیمی این جزیره ساخته شده اند.

راز سرهای بی بدن در جزیره ایستر

منبع: نمناک

به "راز مجسمه های سنگی عجیب در جزیره ایستر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز مجسمه های سنگی عجیب در جزیره ایستر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید