درخواست اردوغان از آمریکا برای تحویل سردسته کردهای سوریه

به گزارش وبلاگ سروری کیا، ایسنا نوشت:رییس جمهور ترکیه تاکید نمود، فرهاد عبدی شاهین سردسته یگان های مدافع خلق/ پ.ک.ک با اسم مستعار مظلوم کوبانی از سوی پلیس بین الملل (اینترپل) تحت تعقیب است و آمریکا باید وی را به آنکارا تحویل دهد.

درخواست اردوغان از آمریکا برای تحویل سردسته کردهای سوریه

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در جریان مصاحبه با شبکه تلویزیونی تی آرتی گفت: از آنجایی که ما با آمریکا توافق استرداد داریم، آمریکا باید مظلوم کوبانی را به ما تحویل دهد. من به وزیر دادگستری ترکیه دستور داده ام تا اقدامات لازم را برای استرداد کوبانی انجام دهد.

وی اضافه نمود: ترکیه هشت سال است که از سوی تروریست های شمال سوریه مورد حمله و آزار و اذیت قرار گرفته است.

اردوغان تاکید نمود که بعضی از کشورهای عضو ناتو گروه تروریستی یگان های مدافع خلق/ پ.ک.ک را مسلح می نماید و آلمان، فرانسه و آمریکا با رهبران این سازمان تروریستی دیدار نموده اند.

وی توضیح داد: روسیه از ترکیه خواسته تا وارد شهر کوبانی گردد در حالی که آمریکا خلاف این مساله را درخواست نموده است. ما براساس تحولات تصمیم گیری خواهیم کرد.

اردوغان در ادامه گفت: ترکیه پیش از آنکه گشت زنی های خود با مسکو را شروع کند، منتظر خواهد ماند تا وقفه 150 ساعته در عملیات ضد تروریستی در شمال سوریه سرانجام یابد.

رییس جمهور ترکیه ضمن انتقاد از ناکامی دولت واشنگتن در پاکسازی منطقه منبج از تروریست های یگان های مدافع خلق/ پ.ک.ک ظرف 90 روز گفت: طی یک سال و نیم گذشته هیچ پیشرفتی صورت نگرفته است.

وی اضافه نمود: منبج به چه کسانی تعلق دارد؟ این تروریست ها؟ بیش از 90 درصد از جمعیت شهر منبج عرب هایی هستند که در بحبوحه سرکوب ها توسط این گروه تروریستی مجبور به فرار از خانه های خود شدند.

اردوغان گفت: هیاتی از ترکیه در تاریخ 13 نوامبر (22 آبان) به آمریکا سفر خواهد نمود تا درباره تحولات اخیر در شمال سوریه، تحریم های آمریکا علیه آنکارا که در حال حاضر برطرف شده و روابط دوجانبه گفت وگو نمایند.

رییس جمهور ترکیه ضمن تاکید بر آنکه آنکارا هیچ مسئله ای با نمودها ندارد، گفت: نمودها برادران ما هستند. ما هیچ مسئله ای با آنها نداریم. ما تنها با تروریست ها مبارزه می کنیم.

اردوغان گفت: عملیات چشمه صلح به خاطر وجود تعداد زیاد چشمه ها در شرق رود فرات واقع در شمال سوریه نام گذاری شد.

وی بار دیگر تاکید نمود که جامعه بین الملل از عملیات ضد تروریستی ترکیه در شرق فرات آگاه بوده است.

رییس جمهور ترکیه در ادامه گفت: ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و جامعه بین الملل از جمله آلمان، فرانسه، انگلیس، پاکستان و مالزی از این عملیات ضد تروریستی ترکیه در شمال سوریه آگاه بودند.

وی تاکید نمود: ترکیه همچنان به مبارزه با تروریست ها در خارج از منطقه امن ادامه خواهد داد و ما براساس استراتژی مبارزه با داعش در سوریه عمل می کنیم. اگر تروریست ها وارد این منطقه امن شوند ما آنها را نابود خواهیم کرد.

اردوغان در پاسخ به این سوال که اگر عوامل یگان های مدافع خلق/ پ.ک.ک از شمال سوریه خارج نشوند، آیا ترکیه به آنها حمله خواهد نمود یا خیر، گفت: اگر کوشش های دیپلماتیک مثمرثمر نباشند، ارتش ترکیه متعاقبا وارد عمل خواهد شد.

اردوغان ضمن تاکید بر این که نیروهای ترکیه با تروریست های داعش در آن منطقه مبارزه می نمایند، گفت: تاکنون بیش از 3000 عضو این گروه تروریستی توسط نیروهای ترکیه خنثی شده اند.

اردوغان اضافه نمود: در بحبوحه درگیری ها در شمال سوریه هفت تن از اعضای ارتش ترکیه به شهادت رسیده و 95 تن دیگر زخمی شده اند. در همین حال 96 تن از ارتش ملی سوریه نیز در این درگیری ها به شهادت رسیدند و 374 تن دیگر زخمی شدند.در این بین 20 غیرنظامی نیز در جریان این عملیات جان خود را از دست داده و 187 تن دیگر نیز زخمی شدند.

اردوغان ضمن ابراز تسلیت به خانواده جان باختگان و آرزوی بهبودی هرچه سریع تر برای زخمی شدگان، گفت: همبستگی میان ترکیه، روسیه و ایران مانع درگیری ها و خونریزی ها در شهر ادلب واقع در شمال غرب سوریه شد.

وی اضافه نمود: تسلیحات سنگین یگان های مدافع خلق / پ.ک.ک باید به ترکیه که یکی از اعضای ناتوست تحویل داده گردد.

وی ضمن تحسین صنعت دفاعی رو به رشد ترکیه گفت: پهپادهای مسلح فراوری داخل ترکیه در این عملیات ضد تروریستی یاری های شایانی داشته اند.

وی از دنیا متمدن خواست تا از ترکیه و عملیات اش حمایت نمایند.

اردوغان گفت: ترکیه برای اسکان آوارگان و پناهجویان به حمایت بین المللی احتیاج دارد. آنکارا میخواهد در منطقه امن شمال سوریه بیمارستان و مدرسه بسازد و همچنین از بازگشت داوطلبانه آوارگان به این منطقه اطمینان حاصل کند.

رییس جمهور ترکیه همچنین موضع اتحادیه عرب نسبت به عملیات چشمه صلح را محکوم نموده و گفت: این اتحادیه در اسکان میلیون ها سوری هیچ یاریی به ترکیه ننموده است. اتحادیه عرب در حل تمامی مسائل در دنیا اسلام ناتوان بوده است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "درخواست اردوغان از آمریکا برای تحویل سردسته کردهای سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست اردوغان از آمریکا برای تحویل سردسته کردهای سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید