از شر اعتیاد به تلفن همراه خود خلاص شوید!

به گزارش وبلاگ سروری کیا، خبرنگاران: نوموفوبیا یا ترس از نبود تلفن همراه به حالتی می گویند که فرد به موبایل خود وابسته است و از دور شدن از گوشی همراه یا آنتن ندادن آن می ترسد.

از شر اعتیاد به تلفن همراه خود خلاص شوید!

امروزه اعتیاد به تلفن های همراه به مسئله ای حیاتی تبدیل شده و آمار افراد مبتلا به نوموفوبیا روز به روز در حال افزایش است. 87 درصد افراد می گویند گوشی همراه هرگز از کنارشان تکان نمی خورد و 80 درصد افراد می گویند هر روز صبح تا 15 دقیقه پس از بیدار شدن تلفن شان را چک می نمایند.

برخی از نشانه های اعتیاد به تلفن همراه از این قبیل است:

هنگام غذا خوردن به طور دائم از موبایل تان استفاده می کنید.

اغلب اوقات به جای دیدار حضوری با افراد، با تلفن خود وقت می گذرانید.

دائماً با موبایل تان مشغولید. در صورتی که می توانید وقت تان را به کار های بهتر و مفیدتری اختصاص دهید.

حتی هنگام درس خواندن و کار کردن و رانندگی که احتیاج به دقت و تمرکز دارند از موبایل تان استفاده می کنید.

حتی در نیمه های شب برای چک کردن تلفن تان بیدار می شوید.

وقتی تلفن همراه کنارتان نیست، حس بدی دارید.

از موارد گفته شده کدام یک برای شما صدق می نماید؟ آیا شما هم به تلفن همراهتان اعتیاد دارید یا کسانی را می شناسید که نوموفوبیا داشته باشند؟

فرقی نمی نماید شدت وابستگی به موبایل تا چه اندازه باشد. با 15 روشی که در ادامه معرفی می کنیم می توانید برای همواره از شر اعتیاد به این وسیله خلاص شوید!

1. هشدار پیغام ها را خاموش کنید

زنگ هشدار های فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، اسپاتیفای و برنامه های دیگر باعث حواس پرتی می شوند. اصلاً لازم نیست هر لحظه بدانید چه کسی در اینستاگرام شما را دنبال نموده یا برایتان ایمیل فرستاده است. هر چه بیشتر تلفن تان را چک کنید، این عادت تشدید می گردد.

پس هشدار پیغام ها را خاموش کنید تا کم تر وسوسه شوید. البته می توانید هشدار تقویم یا پیغامک موبایل تان را خاموش نکنید. زیرا ممکن است تقویم، برنامه کاری یا درسیتان را یادآوری کند یا گاهی منتظر پیغامک مهم و خاصی باشید.

2. هر موقع وسوسه شدید، چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید

فرض کنید مشغول انجام کاری هستید. ناگهان وسوسه می شوید موبایل تان را بردارید و مثلاً فیس بوک را چک کنید. در مقابل این وسوسه تسلیم می شوید. موبایل خود را برمی دارید و به عکس های دوست تان که در تعطیلات است نگاه می کنید. برای سه نفر از دوستان تان نظر می فرستید.

سپس مقاله ای طولانی در خصوص زندگی مخفی سوپرمدل ها می خوانید. بعد فیلم کوتاهی از بامزگی کودکی دو ساله و فیلم دیگری از گربه ای بانمک نگاه می کنید. در آخر بدون این که متوجه شده باشید، 20 دقیقه از وقت تان گذشته است. در صورتی که می خواستید فقط سه دقیقه تلفن تان را چک کنید. حدس می زنم بار ها این ماجرا برایتان پیش آمده، مگر نه؟

وسواس چک کردن موبایل در طول روز هر از گاهی از ذهن تان می گذرد، ولی اگر فقط چند دقیقه در برابر آن مقاومت به خرج دهید، از بین می رود و می توانید بر کار دیگری تمرکز کنید.

پیشنهاد می کنیم هر موقع احساس کردید باید موبایل تان را چک کنید؛ چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید. سه ثانیه دم و سه ثانیه بازدم انجام دهید. این کار معمولاً باعث می گردد موبایل تان را فراموش کنید. اگر تاثیری نداشت و دوباره وسوسه شدید، دوباره نفس عمیق بکشید تا انرژی لازم برای انجام کار های اصلی تر خود را بازیابید. این روش در عین سادگی، در ترک اعتیاد به گوشی های همراه بسیار موثر است.

3. تمام پیغام رسان های اجتماعی را از گوشی خود پاک کنید

این روش ممکن است کمی افراطی به نظر برسد، ولی در حقیقت این طور نیست. حتی اگر این برنامه ها را از تلفن همراه خود پاک کنید، هنوز می توانید به وسیله مرورگر اینترنت به آن ها دسترسی داشته باشد.

یوتیوب، فیس بوک، اینستاگرام و توییتر وب سایت هایی دارند که مناسب استفاده با موبایل هستند. البته این وب سایت ها به اندازه اپلیکیشن های اصلی کارایی ندارند، اما برای اطلاع از رسانه های اجتماعی کافی هستند. در ضمنً برای استفاده از وب سایت، ابتدا باید مرورگر خود را باز کنید. سپس آدرس وب سایت مدنظر را وارد کنید که این مرحله اضافی باعث می گردد رغبت کم تری برای چک کردن پیغام رسان های اجتماعی داشته باشید.

4. تمام برنامه های اضافی را پاک کنید

با این کار دیگر لازم نیست هر بار چند دقیقه وقت، صرف پیدا کردن برنامه مورد نظر خود کنید. پاک کردن برنامه های اضافی که از آن ها استفاده نمی کنید، حافظه موبایل تان را تخلیه می نماید و به آن نظم می بخشد. در نتیجه عمر باطری گوشی را افزایش می دهد.

5. برای استفاده از موبایل تان وقت معین کنید

گفتن این جمله که باید کم تر از تلفنم استفاده کنم، به تنهایی کافی نیست. زیرا این عبارت بسیار کلی می باشد و برای محدود کردن زمان استفاده از موبایل ضروری است حد و مرز تعیینی قائل شوید. به طور مثال می توانید متعهد شوید که در مواقع زیر از موبایل تان استفاده نمی کنید:

در هنگام غذا خوردن

در جمع های خانوادگی یا محبت آمیز

در دیدار های حضوری

هنگام درس خواندن

موقع کار کردن

وقت خوابیدن

می توانید از آسان ترین مورد آغاز کنید و هر ماه مورد بعدی را امتحان کنید. بعد از چند مدت خودتان احساس می کنید که چقدر با گذشته فرق نموده اید.

6. چت های گروهی را به حالت بی صدا بگذارید

اکثر مکالماتی که در چت های گروهی مطرح می شوند، غیر ضروری هستند و احتیاج به چک کردن همیشگی ندارند. پس فقط گروه های مهم را نگه دارید و بقیه را ترک کنید یا به حالت بی صدا بگذارید.

7. چت های غیر فعال را آرشیو کنید

با انجام این کار دیگر لازم نیست هر بار برای پیدا کردن چت مدنظرتان صفحه را بالا پایین کنید و وقت هدر دهید. فقط کافی است 10 دقیقه وقت بگذارید و چت های غیر فعال خود را حذف یا آرشیو کنید.

در آخر احیاناً فقط 5 تا 10 چت اصلی در صفحه خود خواهید داشت. جست وجو میان این عدد کوچک به مراتب آسان تر از جست وجو میان 40 چت مختلف است. هم چنین، چون وقت کم تری صرف می کنید، میزان اعتیادتان به تلفن همراه نیز کاهش می یابد.

8. فقط 3 بار در روز به پیغام ها جواب دهید

به جز پیغام های مهم و اضطراری که از خانواده و دوستان تان دریافت می کنید، به پیغام های دیگر سریعاً پاسخ ندهید. بهتر است در مقابل وسواس سریع جواب دادن مقاومت کنید. چون جواب دادن چند پیغام در یک وقت تعیین کم تر از تک تک جواب دادن به آن ها زمان می برد.

به شما پیشنهاد می کنیم سه بار در روز (صبح و ظهر و شب) پیغام هایتان را چک کنید و جواب دهید. این روش وقت زیادی برایتان ذخیره می نماید و باعث کاهش وابستگی به گوشی می گردد.

9. قبل از خواب موبایل خود را خاموش کنید

حتی اگر می خواهید در طول شب گوشی خود را شارژ کنید؛ آن را بیرون از اتاق خواب تان به شارژ بزنید. زیرا اگر موبایل کنارتان باشد، ممکن است در نیمه شب وسوسه شوید آن را چک کنید. اما اگر گوشی همراه از شما دور باشد، خواب آلودگی و رخوت مانع از این می گردد که نیمه شب سراغ آن بروید.

10. از ساعت رومیزی بهره ببرید

برای بیدار شدن از خواب، ساعت رومیزی تهیه کنید. با این کار دیگر بهانه ای برای خاموش نکردن موبایل هنگام خوابیدن ندارید.

11. 10 دقیقه قبل از آغاز کار، گوشی را از خودتان دور کنید

اگر هنگام کار کردن یا درس خواندن مدام وسوسه می شوید موبایل تان را چک کنید؛ آن را خاموش کنید و داخل کیف تان بگذارید.

اریک آلتمن، استاد روان شناسی دانشگاه میشیگان، گفته است: فقط 2.7 دقیقه وقفه در کار، میزان خطای شما را 2 برابر می نماید؛ بنابراین با کنار گذاشتن گوشی، کارتان را سریع تر و بهتر انجام دهید.

12. از برنامه هایی برای ارزیابی و کنترل اعتیادتان بهره ببرید

برنامه هایی مانند (Rescuetime) در اندروید و (Moment) در iOS به شما یاری می نمایند بدانید هر روز از چه اپلیکیشن ها و چقدر استفاده می کنید.

می توانید به وسیله این برنامه ها برای مدت زمان استفاده از گوشی وقت معین کنید. در صورت تخلف از مدت زمان معین شده، این برنامه ها به شما هشدار می دهند.

(App detox) برنامه دیگری است که مثلاً اجازه نمی دهد بعد از ساعت 8 شب ایمیل تان را چک کنید یا نمی گذارد بیش تر از حد مجازی وارد پیغام رسان های گوشی شوید.

13. ساعت مچی ببندید

احیاناً برای شما هم پیش آمده که برای دیدن ساعت موبایل تان را نگاه کردید، ولی بعد وسوسه شدید سری هم به اینستاگرام بزنید. سپس در عرض یک چشم بر هم زدن متوجه شدید 11 دقیقه از وقت تان صرف بازی با موبایل شده است. در صورتی که می خواستید فقط 2 دقیقه اینستاگرام را چک کنید.

راهکار بسیار ساده است! برای جلوگیری از این ماجرا از ساعت مچی بهره ببرید.

14. از اطرافیان تان یاری بخواهید

به خانواده و دوستان تان بگویید تصمیم گرفتید وابستگی خود به موبایل را کاهش دهید. از آن ها بخواهید هفته ای یک بار به شما پیغام دهند یا قبل از رفتن سر کار گوشی خود را به یکی از اعضای خانواده بسپارید.

با یکی دیگر از دوستان تان قرار بگذارید هر بار که از موبایل تان بیش از حد استفاده کردید؛ به او 10 دلار جریمه می پردازید یا دوستی را پیدا کنید که مسئله ای مشابه داشته باشد و سعی کنید با یک دیگر این عادت بد را از بین ببرید.

15. برای قفل موبایل تان رمز طولانی بگذارید

اکثر افراد رمز های سریع و آسان انتخاب می نمایند تا قفل موبایل شان را به سرعت باز نمایند. اما اگر می خواهید اعتیادتان را کاهش دهید، یک رمز سخت با حداقل 15 کاراکتر انتخاب کنید. این کار باعث می گردد برای باز کردن قفل موبایل و چک کردن آن رغبت کم تری داشته باشید.

حرف آخر

گوشی همراه ابزاری برای یاری به ما و ارتقای سطح زندگی محسوب می گردد. اما وقتی به این وسیله اعتیاد پیدا می کنید، بنده آن می شوید و این موضوع اثرات مخربی بر رابطه و زندگی و شغل تان می گذارد.

با انجام 15 روشی که معرفی کردیم، به راحتی می توانید از شر وابستگی به گوشی خلاص شوید و وقت و انرژی بیشتری برای انجام کار های خود داشته باشید. زیرا دیگر چشم هایتان دائماً خیره به ال سی دی درخشان و کوچک تلفن همراه نیست.

منبع: برترین ها

به "از شر اعتیاد به تلفن همراه خود خلاص شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از شر اعتیاد به تلفن همراه خود خلاص شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید